Fizik tedavi, hastanın ağrısının hafifletilmesi ya da geçirilmesi, hastanın hareket edebilmesi ya da daha çok hareket edebilmesi ve daha iyi bir yaşam sürdürebilmesi amacı ile uygulanan bir tedavi sürecidir.

Hastanın günlük islerini yapmasını önleyen ya da zorlaştıran herhangi bir yaralanma ve / veya hastalık durumu söz konusu olduğunda doktor tarafından fizik tedavi ve rehabilitasyon önerilebilir. Adana fizik tedavi merkezleri son derece gelişmiş, modern tekniklerle donatılmış ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren kuruluşlardır.  Adana fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri daima Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı denetimlere hazır bulunmakla yükümlüdür. Bu merkezler yıl içinde belli zamanlarda habersiz olarak denetime tabii tutulurlar.

Fizik Tedavi Merkezleri Adana’da Hangi Hizmetleri Sunar?

Fizik tedavi merkezleri tarafından sunulan başlıca hizmetler şunlardır:

  • Herhangi bir hastalık ya da yaralanma sonrası insanların vücudunun bazı bölgelerinde kaybolan gücün ve hareket yeteneğinin tekrar kazanılması,
  • Kötü duruş pozisyonu, yaralanma ya da artrit gibi problemlerden kaynaklanan ağrının azaltılması,
  • Kalıcı hasarların ve tekrarlayan soruların önlenmesi sayılabilir.

Adana fizik tedavi merkezleri bünyesinde bu tedavinin uygulamasındaki başlıca amaçlar ise şunlardır:

  • Ağrıların hafifletilmesi,
  • Hastanın motor koordinasyonun kazanmasına yardımcı olunması,
  • Hastanın gücünün ve dayanıklılığının arttırılmasıdır.

Bu 3 maddenin de yerine getirilebilmesi için farklı teknikler kombine şekilde kullanılabilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, hasar gören bölgeye egzersiz yaptırılmasını yanı sıra ısı ya da soğuk uygulaması, elektrik stimülasyonu, ultrason, masaj, su terapisi gibi çeşitli yöntemler tek tek ya da birlikte kullanılarak yapılabilir. Çoğu durumda fizyoterapistler hasarlı bölgede yumuşak doku masajı yapar ve hastaya germe rutinleri uygulatarak bu hareketlerin yapılması sırasında hastayı gözetim altında tutarlar.

Zaman zaman fizik tedavi merkezleri bünyesinde yapılan hareketlerin evde de yapılması hastalara önerilir. Böylece hastanın daha hızlı ve daha güvenli şekilde iyileşmesi sağlanarak tedavi süreci hızlandırılması amaçlanmaktadır.

Fizik Tedavi Merkezleri Fiyatları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri uyguladıkları tedavinin ücretini belirleme yetkisine sahiptirler. Yasal olarak yapılan düzenlemelerde bahse konu merkezler için herhangi bir alt ve üst sınır bulunmamaktadır. Adana’da bulunan tedavi merkezleri genel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ya da diğer sağlık güvencesi sağlayan sigorta kuruluşları ile anlaşma yapmıştır. Bu sayede hastalar fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti alırken çok ağır fiyatlar altında ezilmemektedirler.

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan ya da bu kurumdan emekli maaşı alan kişilerin harcamalarının büyük bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Hatta uygulanan tedavinin türüne göre tedavi masrafının tamamının da devlet tarafından karşılandığı görülmektedir. Bu tür ayrıntıların daha kesin olarak öğrenilmesi için tedavi alınması planlanan kuruluş ile temasa geçilerek bilgi alınmasında yarar vardır. Böylece daha sonra yaşanması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilir.

Listeye ulaşmak için:

https://armut.com/adana-fizik-tedavi-fizyoterapist

 

Sohbeti Açın
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?